ZAPROSZENIE

ZAPROSZENIE

Muzeum Diecezjalne w Łomży i Łomżyńskie Bractwo Historyczne wraz z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im.Wagów uprzejmie zapraszają miłośników historii Łomży na spotkanie historyczne z cyklu GAWĘDA HISTORYCZNA. Miejscem spotkania z historią będzie sala multimedialna Muzeum Diecezjalnego w Łomży przy ul.Giełczyńskiej. Tematem wiodącym spotkania planowanego na 9 dzień listopada o godz.18 będzie prelekcja dr Krzysztofa Sychowicza – współautora książki „Marzenia orła w koronie. Nauczyciele i młodzież Polski północno-wschodniej wobec władzy w latach 1980-1986”. Autor przybliży zebranym losy i postawy nauczycieli oraz młodzieży szkolnej w latach 1980-1986 oraz działania, represje i „łamanie sumień” podejmowane wobec nieprawomyślnych, przez administrację oświatową (dyrekcje, kuratoria), partyjną (PZPR), prokuraturę i sadownictwo powszechne, MO i SB oraz aparat wojskowy (wojskowi komisarze, sądy wojskowe). Punktem odniesienia jest powstanie i działalność na terenie trzech ówczesnych województw (suwalskie, białostockie, łomżyńskie) struktur NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania. Krzysztof Sychowicz – Doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziału IPN w Białymstoku, znany historyk i regionalista ziemi łomżyńskiej. Członek władz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Łomżyńskiego Bractwa Historycznego.

Z historycznym pozdrowieniem STARSZY BRACTWA - Czesław Rybicki, PODSTARSZY BRACTWA - Henryk Sierzputowski, SEKRETARZ BRACTWA - Wojciech Winko. Zapraszam serdecznie: ks. Tomasz Grabowski

Author: Opublikowano Odsłony: 355

Jesteśmy na fali :)

W ostatnim czasie odwiedziło nas kilka grup z młodzieżą naszej diecezji. W miniony piątek 19.10.2012 był u nas Ks. Marcin Ołtarzewski razem z opiekunami i podopiecznymi ze Szkoły w Kadzidle, a w dniu dzisiejszym gościliśmy młodych ze Szkoły w Lelisie. Wszyscy mieli okazję podziwiać ikony w nowej wystawie, a także obiekty z naszej stałej ekspozycji. Wizyty były bardzo miłe i za nie serdecznie dziękuję.

 

 

 

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 426

otwarta wystawa

     W miniony piątek 12.11.2012 w Muzeum Diecezjalnym w Łomży dokonało się uroczyste otwarcie dwóch wystaw:

    Pierwsza wystawa to wystawa z Muzeum Ikon w Supraślu. Wystawa przyjęła znamienny tytuł Tajemnica "Jednej" ikony. Badając podczas konserwacji ikonę o tytule "Kult ikon Matki Bożej" ujawniono kilka warstw wcześniejszych malatur. Te odkrycia zainspirowały muzealników z Supraśla do stworzenia wystawy mówiącej o ikonie. I tak oglądając wystawę możecie Państwo zobaczyć film edukacyjny o ikonie, a także poznać cały proces tworzenia ikony, typy malarskie w ikonie na wybranych przykładach.

 

    Piątkowego otwarcia dokonał były Prefekt Kongregacji ds. Biskupów Giovanni Battista Re. W pełnej życzliwości atmosferze grono gości

Czytaj więcej: otwarta wystawa

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 617

Już blisko :)

Już jutro 12.10.2012 o godzinie 17.30 w Muzeum Diecezjalnym w Łomży zostaną otwarte dwie wystawy:

- Historia "Jednej" ikony ; jest to wystawa z Muzeum ikon w Supraślu. Wystawa powstała w oparciu o ikonę na której podczas badań konserwatorskich ujawniono kolejne historyczne nawarstwienia. Wokół ikony "Matki" przedstawiającej

Czytaj więcej: Już blisko :)

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 540

IKONA

JUŻ W NAJBLIŻSZY PIĄTEK 12.10.2012 O GODZINIE 17.30 OTWARCIE NOWEJ WYSTAWY W MUZEUM DIECEZJALNYM W ŁOMŻY. WYSTAWA TO "HISTORIA JEDNEJ IKONY" Z MUZEUM IKON W SUPRAŚLU. ZAPRASZAM WSZYSTKICH NA OTWARCIE I DO ZWIEDZANIA. OTWARCIA OFICJALNEGO WYSTAWY DOKONA KARDYNAŁ GIOVANNI BATTISTA RE.

RAZEM Z TĄ WYSTAWĄ ZOSTANIE OTWARTA EKSPOZYCJA PRAC "DYPLOM 2012" Z LICEUM PLASTYCZNEGO W ŁOMŻY. SERECZNIE ZAPRASZAMY.

 

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 507

Święta Rodzina zwiedziła Muzeum :)

W minioną środę 19.09.2012 z wizytą gościliśmy grupę 160 młodych osób z parafii pw. Świętej rodziny w Wyszkowie. Młodzi ludzie pod opieką ks. Darka Izbickiego i Nauczycieli przybyli na pielgrzymkę do Łomży, by zapoznać się z historią diecezji i życiem Seminarium Duchownego. Ks. Darek zaproponował młodziezy wizytę w Łomży, ponieważ młodzież ta przygotowuje się do sakramentu bierzmowania a wielu z nich, nie było jeszcze w Łomży, czyli w sercu naszej diecezji. Serdecznie dziękuję za tę wizytę, która dostarczyła wiele radości, a miejmy nadzieję, że dzięki takim odwiedzinom historia da się polubić.

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 524
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Województwa Podlaskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - Instytucja Zarządzająca RPOWP

Joomla! ©2012 Open Source. All rights reserved.