Jan 23

Kolejne urodziny portalu

      We środę 21 stycznia portal Historia Łomży obchodził swoje kolejne urodziny w siedzibie Muzeum Diecezjalnego w Łomży przy ulicy Giełczyńskiej 20 A. Portal ukazuje bogactwo historii miasta Łomża i okolic, uzupełniając dotychczasowe wiadomości historyczne nowymi odkryciami. Uroczystość zgromadziła założycieli i sympatyków tej inicjatywy. Doświadczenie i młodzieńczy zapał, rozwaga i  wyobraźnia, pracowitość, bezinteresowność, planowość działania, a jednocześnie spontaniczność i nieokiełznana twórczość, niczym niespożyte siły i niepohamowana ciekawość poznawcza, jeszcze –  rozmiłowane spojrzenie na Łomżę, jej cudne okolice,  a do tego   szczypta romantyzmu i dawnej kindersztuby – oto przepis na twórców portalu Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej w osobach p. Henryka Sierzputowskiego oraz p. Mariusza Patalana.

      Znaczącym jest fakt, że każdorazowo w dniu urodzin portalu – obaj jego twórcy obchodzą swoje imieniny.  To wspaniale spaja szlachetną ideę z jej pomysłodawcami i głównym realizatorami. Takie dzieło z góry skazane jest na sukces i 6-letnia prężna działalność portalu historycznego  tego niezbicie dowodzi.  (fragment artykułu z portalu Historia Łomży)

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII URODZINY PORTALU  - HISTORIA ŁOMŻY -

Author: Super User Poprawiono: piątek, 23, styczeń 2015 08:24 Opublikowano Odsłony: 239
Drukuj
Jan 21

Pigmeje w Łomży

Artykuł Pawła Dąbkowskiego ze strony lomzynskie24.pl

W ustanowionym przez Papieża Franciszka, trwającym właśnie Roku Życia Konsekrowanego nie możemy zapominać o misjonarzach –  osobach konsekrowanych nierzadko służących na krańcach świata, gdzie słowo „cywilizacja” używane jest bardzo rzadko. Muzeum Diecezjalne w Łomży przypomni o tym swoją najnowszą wystawą, którą można oglądać już od 18 stycznia. Mówi o tym dyrektor muzeum, ksiądz Tomasz Grabowski: „Otworzyliśmy dla Państwa specjalną wystawę poświęconą pracy misjonarzy wywodzących się z naszego kraju. Służą oni na kontynencie afrykańskim. Wystawa pokazuje problemy życia na misji. Chodzi również o ukazanie kultury ludzi, do których docierają nasi współcześni apostołowie.”

Na wystawie zobaczyć można unikatową kolekcję rzeźb i tkanin. Wszystkie produkowane są ręcznie w krajach misyjnych. Perełką wystawy są dwa zrekonstruowane mieszkania tubylców. Wśród nich jest chatka Pigmejów i innego plemienia zamieszkującego Afrykę. Wystawa zorganizowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich, które w ostatnim czasie pomogło między innymi świeckiej misjonarce Justynie Jarząbskiej z Łomży wyjechać na służbę misyjną do Tanzanii.

W poniedziałek 19 stycznia odbyły się dwa spotkania dla łomżyńskich szkół z misjonarzem, który przygotował wystawę, księdzem Tomaszem Zielińskim.

 

Wystawę można oglądać do końca lutego. Muzeum Diecezjalne w Łomży znajduje się przy ul. Giełczyńskiej 2 a.

Author: Super User Poprawiono: piątek, 23, styczeń 2015 07:41 Opublikowano Odsłony: 260
Drukuj
Jan 21

Koncert jakich mało :)

W dniu 20 stycznia 2015 w Muzeum Diecezjalnym odbył się kolejny koncert przygotowany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej z Łomży. Uczniowie zaprezentowali całą paletę utworów klasycznych przyozdabiając spotkanie kolędami. Wykonane na różnych instrumentach kolędy pozwoliły jeszcze raz zanurzyć się w betlejemską noc, aby doświadczyć nowonarodzonego Jezusa. To kolejne z rzędu koncertowe spotkanie przyciągnęło wiernych słuchaczy i we wspaniałej atmosferze dało możliwość zasłuchania w młode talenty łomżyńskiej szkoły. Po koncercie słuchacze zwiedzili wystawę misyjną.

 

Więcej zdjęć w galerii STYCZNIOWY KONCERT

Author: Super User Poprawiono: piątek, 23, styczeń 2015 07:41 Opublikowano Odsłony: 288
Drukuj
Jan 09

Wkrótce

 

Już w niedzielę 18 stycznia w Muzeum Diecezjalnym w Łomży zostanie otwarta wystawa poświęcona pracy misjonarzy na kontynencie Afrykańskim. Wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich pokazuje rzeczywiste problemy pracy misyjnej i trud codziennej posługi podejmowanej z Bożego nakazu serca, aby głosić żywego Chrystusa każdemu człowiekowi. Urokliwe rzeźby, chaty tubylcze, codzienne naczynia pokazują klimat twórczej misyjnej posługi.

Więcej informacji wkrótce :)

Wystawa będzie czynna w niedzielę 18 stycznia 2015 od godziny 11.00 – 18.00 oraz w pozostałe dni robocze pracy Muzeum do 15 marca 2015 roku. ZAPRASZAMY !

(ZDJĘCIA POKAZUJĄ MONTAŻ ELEMENTÓW WYSTAWY)

Author: Super User Poprawiono: piątek, 09, styczeń 2015 10:07 Opublikowano Odsłony: 371
Drukuj
Dec 30

Spotkanie z misjonarką

       20 grudnia 2014 roku w sobotę o godzinie 16.00 odbyło się w Muzeum Diecezjalnym spotkanie z misjonarką Justyną Jarząbską. Justyna w lipcu 2014 roku wyjechała z posługą misyjną do Tanzanii. Po powrocie zaprezentowała codzienna pracę i zmagania, jakie towarzyszą osobom udającym się z głoszeniem ewangelii w tamte rejony świata. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, a także duchowni, którzy pomodli Justynie w realizacji jej życiowego marzenia. Misjonarka podkreśliła, iż wyjazd na misje wypływał z Jej duchowych potrzeb serca, a obecność tam na miejscu pokazała, jak spragniony jest człowiek obecności Pana Boga. Niezwykła historia głoszenia ewangelii dokonuje się nieustannie na naszych oczach i Bóg ciągle dokonuje cudu wiary w sercu człowieka. Justyna swoje opowieści przeplatała fotografiami, które w urokliwy sposób przenosiły nas na tereny misyjne. (Zdjęcia zamieścimy niebawem)

Author: Super User Poprawiono: wtorek, 30, grudzień 2014 08:58 Opublikowano Odsłony: 265
Drukuj
Dec 30

13 grudnia 2014 gawęda

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Muzeum Diecezjalne w Łomży oraz Bractwo Historyczne zorganizowało spotkanie naukowe z historii w dniu 13 grudnia 2014r. ( sobota ) o godz. 11.00, które odbyło się w sali wystawowej Muzeum Diecezjalnego w Łomży, wejście od ul. Giełczyńskiej 20A. Spotkanie poprowadził dr hab. prof. Uniwersytetu w Białymstoku Adam Cz. Dobroński.
Referat i komunikaty wygłosili:
-mgr Ewa Wroczyńska – o tłumaczonej Księdze pamięci gminy Łomża, red. Jom-Tow Lewinski, Tel Awiw 1952,
-Dr Małgorzata K. Frąckiewicz, nazwiska Żydów – mieszczan łomżyńskich,
-Mgr Czesław Rybicki – Kultura fizyczna w działalności żydowskich stowarzyszeń społecznych miasta Łomży do1939r.,
– Sławomir Zgrzywa, Znane postacie społeczności żydowskiej.

Author: Super User Poprawiono: wtorek, 30, grudzień 2014 08:51 Opublikowano Odsłony: 267
Drukuj
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Województwa Podlaskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - Instytucja Zarządzająca RPOWP

Joomla! ©2012 Open Source. All rights reserved.