Jubileusz 40 - lecia małżeństwa i twórczej pracy Godlewskich

       Coś w życiu trzeba robić ? Tym bardzo pokornym zdaniem Pan Roman Godlewski rozpoczął swoją wypowiedź, otwierając wystawę jubileuszową własnej pracowni.

         Pracownia witraży Państwa Wiery, Romana i Adama Godlewskich z Ciechanowca na trwałe wpisała się w działania twórcze realizowane na terenie naszej diecezji. Przed czterdziestu laty Wiera i Roman powiedzieli sobie sakramentalne TAK i rozpoczęli twórcze życie małżeńskie i artystyczną pracę nad kawałkami kolorowego szkła. Witraże Godlewskich to obrazy pięknie rozmalowane na szkle, to sztuka, która we wnętrzach kościelnych tworzy oczekiwane sacrum.

        Wczorajszy wernisaż zgromadził wiele życzliwych jubilatom osób min. obecni byli dwaj Biskupi,: Janusz Stepnowski – Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej oraz Stanisław Stefanek – Senior Diecezji Łomżyńskiej, a także założyciel  Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Po obejrzeniu filmu i oficjalnych wystąpieniach przyjaciele, zaproszeni goście, mieli okazję to wymiany życzliwości z jubilatami, a także podziwiania przygotowanej wystawy.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII WYSTAWA GODLEWSKICH

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 305

40 lat minęło . . .

Już w najbliższy czwartek o godzinie 11.00

otwarcie wystawy na które serdecznie zapraszamy:


Author: Super User Opublikowano Odsłony: 235

Serdecznie zapraszamy :)

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 263

Zapraszamy 27.01.2015

ZAPROSZENIE

     Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, Łomżyńskie Bractwo Historyczne oraz Muzeum Diecezjalne w Łomży uprzejmie zapraszają na spotkanie naukowe historyczno - językoznawcze, które odbędzie się 27 stycznia 2015r. o godz. 17.00 w sali multimedialnej Muzeum Diecezjalnego w Łomży przy ul. Giełczyńskiej 29 A.

 

     Temat pt. „ Najpopularniejsze nazwiska mieszkańców Łomży      ( od XV do końca XIX wieku)”,  zaprezentuje  dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku                                                                                                                                                                                                  

      Prowadzący: ks. prof. Witold Jemielity

 


                                                                             

                                                             

        

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 267

Kolejne urodziny portalu

      We środę 21 stycznia portal Historia Łomży obchodził swoje kolejne urodziny w siedzibie Muzeum Diecezjalnego w Łomży przy ulicy Giełczyńskiej 20 A. Portal ukazuje bogactwo historii miasta Łomża i okolic, uzupełniając dotychczasowe wiadomości historyczne nowymi odkryciami. Uroczystość zgromadziła założycieli i sympatyków tej inicjatywy. Doświadczenie i młodzieńczy zapał, rozwaga i  wyobraźnia, pracowitość, bezinteresowność, planowość działania, a jednocześnie spontaniczność i nieokiełznana twórczość, niczym niespożyte siły i niepohamowana ciekawość poznawcza, jeszcze –  rozmiłowane spojrzenie na Łomżę, jej cudne okolice,  a do tego   szczypta romantyzmu i dawnej kindersztuby – oto przepis na twórców portalu Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej w osobach p. Henryka Sierzputowskiego oraz p. Mariusza Patalana.

      Znaczącym jest fakt, że każdorazowo w dniu urodzin portalu – obaj jego twórcy obchodzą swoje imieniny.  To wspaniale spaja szlachetną ideę z jej pomysłodawcami i głównym realizatorami. Takie dzieło z góry skazane jest na sukces i 6-letnia prężna działalność portalu historycznego  tego niezbicie dowodzi.  (fragment artykułu z portalu Historia Łomży)

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII URODZINY PORTALU  - HISTORIA ŁOMŻY -

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 250

Pigmeje w Łomży

Artykuł Pawła Dąbkowskiego ze strony lomzynskie24.pl

W ustanowionym przez Papieża Franciszka, trwającym właśnie Roku Życia Konsekrowanego nie możemy zapominać o misjonarzach –  osobach konsekrowanych nierzadko służących na krańcach świata, gdzie słowo „cywilizacja” używane jest bardzo rzadko. Muzeum Diecezjalne w Łomży przypomni o tym swoją najnowszą wystawą, którą można oglądać już od 18 stycznia. Mówi o tym dyrektor muzeum, ksiądz Tomasz Grabowski: „Otworzyliśmy dla Państwa specjalną wystawę poświęconą pracy misjonarzy wywodzących się z naszego kraju. Służą oni na kontynencie afrykańskim. Wystawa pokazuje problemy życia na misji. Chodzi również o ukazanie kultury ludzi, do których docierają nasi współcześni apostołowie.”

Na wystawie zobaczyć można unikatową kolekcję rzeźb i tkanin. Wszystkie produkowane są ręcznie w krajach misyjnych. Perełką wystawy są dwa zrekonstruowane mieszkania tubylców. Wśród nich jest chatka Pigmejów i innego plemienia zamieszkującego Afrykę. Wystawa zorganizowana została we współpracy ze Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich, które w ostatnim czasie pomogło między innymi świeckiej misjonarce Justynie Jarząbskiej z Łomży wyjechać na służbę misyjną do Tanzanii.

W poniedziałek 19 stycznia odbyły się dwa spotkania dla łomżyńskich szkół z misjonarzem, który przygotował wystawę, księdzem Tomaszem Zielińskim.

 

Wystawę można oglądać do końca lutego. Muzeum Diecezjalne w Łomży znajduje się przy ul. Giełczyńskiej 2 a.

Author: Super User Opublikowano Odsłony: 271
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Województwa Podlaskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - Instytucja Zarządzająca RPOWP

Joomla! ©2012 Open Source. All rights reserved.