Dec 30

Spotkanie "Plastyka" z konserwatorem :)

          3 grudnia o godzinie 13.00 Muzeum Diecezjalne odwiedzili uczniowie z Liceum plastycznego im. Wojciecha Kossaka z Łomży. Uczniowie przybyli razem z nauczycielami na spotkanie z konserwatorem i restauratorem dzieł sztuki,  Panem Przemysławem Gorkiem. Pan konserwator zaprezentował obraz Wniebowzięcia Matki Bożej z parafii w Drozdowie, który przeszedł prace konserwatorskie. Analizując wykonane zabiegi pokazał na czym polega praca konserwatora, która jest jak zaznaczył pracą: lekarza, detektywa i artysty. Po zaprezentowaniu obrazu opowiedział o codziennej pracy konserwatora, a także pokazał najciekawsze realizacje, jakie Jego firma realizowała na przestrzeni lat. Zachęcił młodych plastyków by podejmowali naukę na studiach wyższych, jako konserwatorzy, aby w przyszłości chronić narodowe dziedzictwo.

 

Author: Super User Poprawiono: wtorek, 30, grudzień 2014 08:51 Opublikowano Odsłony: 238
Drukuj
Dec 30

Kolejna gawęda 03.12.2014

Łomżyńskie Bractwo Historyczne, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe wraz z Muzeum Diecezjalnym zorganizowało w dniu 3 grudnia br. gawędę historyczną na temat „Łomżyńskie stowarzyszenia społeczne realizujące ideę ruchu sokolego do 1918 r.”, którą poprowadził pan Czesław Rybicki.
Obszerny wykład Pana Rybickiego zostanie zamieszczony w Studia Łomżyńskie. Wyd. Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Poniżej podajemy jego skrót wraz z fotografiami Wojciecha Winko – Redakcja

 

Author: Super User Poprawiono: wtorek, 30, grudzień 2014 08:51 Opublikowano Odsłony: 226
Drukuj
Nov 27

Wystawa ASP i koncert

Wtorek 25 listopada 2014 roku przyciągnął do Muzeum Diecezjalnego poważne grono słuchaczy i odbiorców sztuki rzeźbiarskiej.  Wspomniany dzień był intensywny w przeżycia artystyczne a to z uwagi na fakt, iż w bliskim sąsiedztwie czasowym w Muzeum odbyły się trzy wydarzenia.

O godzinie 17.30 uczestnicy konkursu organizowanego przez Niepubliczne Przedszkole „Mały artysta”, przyszli razem z rodzicami na podsumowanie wyników konkursu i otwarcie wystawy swoich prac. Konkurs zorganizowała Pani Ewa Włodkowska – nauczycielka z przedszkola. Dzieciaki odebrały pamiątkowe nagrody i dyplomy i z zaciekawieniem udały się zwiedzać ciekawostki z muzealnego skarbca.  Wystawa prac dzieci jest prezentowana w Muzeum Diecezjalnym do 6 grudnia 2014 roku.

Już o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy kolejny koncert, który wykonali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży. Dzieci i młodzież zaprezentowały całą paletę utworów na różne instrumenty prezentując przed zgromadzoną publicznością swój talent. Niezastąpiony w komentowaniu utworów Pan Mirosław Korona – dyrektor Szkoły Muzycznej, tym razem oddał przewodzenie uczennicy szkoły, która z wesołą nutą wprowadzała słuchaczy w tajniki muzyki oraz kolejnych utworów.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII 25.11.2014

Dopełnieniem wtorkowego wieczoru było otwarcie i prezentacja wystawy z Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy.

Czytaj więcej: Wystawa ASP i koncert

Author: Super User Poprawiono: sobota, 20, grudzień 2014 19:36 Opublikowano Odsłony: 426
Drukuj
Oct 27

Czerwony Bór

Author: Super User Poprawiono: poniedziałek, 27, październik 2014 16:49 Opublikowano Odsłony: 292
Drukuj
Oct 22

Koncert 21.10.2014

          21 października 2014 roku w Muzeum Diecezjalnym odbył się Koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży. Wczorajsze wydarzenie jest owocem współpracy pomiędzy Szkołą Muzyczną a Muzeum Diecezjalnym. Spotkania przy muzyce będą miały charakter cykliczny.

 

Więcej zdjęć w galerii Koncert 21.10.2014

          Główna sala ekspozycyjna naszego muzeum jest miejscem, gdzie spotykamy spojrzenia uchwycone w drewnianych rzeźbach i obrazach, to również mistyczne światło ikony. Muzyka wykonana przez młodych twórców zdaje się przenosić w wieki minione po to, by kontemplować piękno sztuki wypowiedzianej w malarstwie i rzeźbie, ale i tej która jest ulotna i niepowtarzalna. Każdy dźwięk przechodzi do historii dając słuchaczom możliwość delektowania się spotkaniem tego co materialne z tym co przemija. Koncert wczorajszy rozpoczął nasze muzykowanie, którego pragnieniem jest przybliżanie muzyki klasycznej, a także promocja młodych talentów. Niebawem następny koncert. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na nasze kolejne spotkanie.

 

Author: Super User Poprawiono: środa, 22, październik 2014 10:56 Opublikowano Odsłony: 339
Drukuj
Oct 15

Pamiątki wiary

         W dniu wczorajszym, we wtorek 14 października 2014 otworzyliśmy wystawę „Domowe pamiątki wiary”. Na ekspozycję składają się pamiątki wiary związane z Kresami. Modlitewniki, różańce, obrazki, figurki to wszystko składało się na kształt kresowego domu.

(WIĘCEJ ZDJĘĆ W GAKLERII KRESOWE PAMIĄTKI)

      Prezentowane na wystawie kropielnice zawieszane przy drzwiach stanowiły nieodłączny element wyposażenia domu. Wiara w Boga dla kresowiaków była elementem scalającym i identyfikującym z Polską.

Czytaj więcej: Pamiątki wiary

Author: Super User Poprawiono: czwartek, 16, październik 2014 09:21 Opublikowano Odsłony: 319
Drukuj
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Województwa Podlaskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - Instytucja Zarządzająca RPOWP

Joomla! ©2012 Open Source. All rights reserved.